NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
4144
Творчески отражения

Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна. Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев. Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите

| 13 Септември 2024, 15:50 ч.
Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
Снимка © БТА

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Моята идея и цел е да направя максимално истински нещата. Не се стремя да са модерни или шокиращи. Базирам творбите си на най-простите сюжети. Това каза художникът Красимир Желев, който подреди изложба живопис в Сарафската къща в Самоков. 

Експозицията бе официално открита от самоковския художник Георги Георгиев, който е и куратор. Той поздрави Желев и посочи, че творбите му заслужават да бъдат видени.

Красимир Желев разказа още, че се стреми да достигне духовно излъчване в общото, което е присъщо на набизма (движение в изкуството). 

Отскоро художникът твори и фигурални композиции и по думите му това е благодарение на житейския път, по който е тръгнал и заради вдъхновението, което е получил от разложкия край, където живее от няколко години.  

Той припомни думите „половин час и 30 години преди това" отнема изработването дадена к

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“.

Лентата е снимана през 2000 г. от Швейцарската телевизия, в копродукция с БНТ. Режисьор е Мандо Бернардинело, а сценарист – Освалдо Тритен. Официалното представяне у нас е в Народния театър „Иван Вазов“.

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист. Той се появява на бял свят под името Зигисмунд Паул Вайсенберг – на 26 юли 1929 г. в София. Известно време живее с родителите си в Пловдив. 

ГОРД УЧЕНИК НА ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ

„Като единствено дете аз споделях музикалните наслади, които майка ми толкоз обичаше – особено слуша

Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.

Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.

Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.

Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди

Искам да живея за момента, каза в интервю за Си Би Ес миналата година актрисата Сандра Бълок. След кончината на партньора й Брайън Рандъл актрисата, каято днес навършва 60 години, обяви, че иска да си вземе почивка от професионалния живот. 

„Ще спра работата пред камера. Нямам представа за колко дълго. Искам просто да съм си у дома. Защото през всички тези години тичах като луда от един проект на друг. А сега искам да живея за момента и да поема своите отговорности към децата ми“.  

Сандра Бълок е сред най-популярните холивудски актриси, участва в десетки филми, номинирана е 182 пъти за различни награди и има 76 отличия, включително и „Оскар“ за най-добра актриса за филма „Невидима зона“.

Бълок е родена на 26.07.1964 г. в Арлингтън, Вирджиния. Баща , Джон Бълок, служи в армията на Съединените американски щати, а майка , Хелга Г. Майер, е германска оперн

Десетият международен кинофестивал за късометражни филми „Карантината“ ще се проведе от 6 до 10 август във Варна, съобщават организаторите от Школа „Дедал“.

Форумът събира зрители на плажа в квартал „Аспарухово“ и цели опазването на едно от последните съществуващи рибарски селища във варненския регион „Карантината“. Входът е свободен.

За публиката е организиран и безплатен транспорт, който тръгва всяка вечер от Археологическия музей във Варна. Прожекциите по традиция са предхождани от концерти. 

Десетото издание на кинофестивала „Карантината“ ще предложи в пет фестивални вечери 44 късометражни филма от 18 държави, сред които както традиционно силно представените Франция, Италия, Великобритания Австралия, така и по-непознатите кинематографии на Тайван, Чили, Исландия, Хонконг. Има и няколко български заглавия. Сред лентите има игрални, документални, експери

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала тя все пак намира сродна душа и заедно с него поемат към хоризонта. Той бе определен като модерен, силно въздействащ и много нежен.

Сокеров призна, че идеята за филма е дошла от дъщеря му София, с която впоследствие заедно правят и анимацията. Като дете тя беше различна от своите връстници, обичаше да чете, нямаше зависимост от мобилни устройства и аз си помислих, че е възможно да надделееш над болшинството, затова реших да направим опозиция на това, което започва да се случва в нашия свят, каза той.

Във филма на фокус е култа към чара на интровертността, решението на хората да си стоят вкъщи и да правят всичко там, губейки умение за комуникация, посочи режисьорът и отбеляза, че за разлика от филма „Матрицата“, където машините подчиняват хората с тирания и контрол, заблуждавайки ги с изкуствен свят, в тяхната история човечеството си причинява всичко само. „Това е хапка от живота, който ни заобикаля. Някак тихомълком стана нещо нечовешко и сякаш хората не го усещат. Това не е идея, а реалност и затова на листа се сглоби само като разпилян пъзел“, добави Сокеров. 

Мецосопраното Светлина Стоянова гостува на закриването на 15-ото издание на фестивала „Опера в Летния театър“ във Варна. Концертът е тази вечер. Диригент на оркестъра на Варненската опера ще бъде маестро Диан Чобанов. В оперната гала ще участват и сопраните Йоана Железчева и Пилар Гаридо, баритонът Матео Манчини, тенорът Рейналдо Дроз и басът Гео Чобанов. В програмата са включени откъси от творби на Моцарт, Белини, Росини, Бизе, Гуно, Доницети.

Това е първа изява на варненска сцена на Светлина Стоянова, която прави международна кариера в Миланската скала, Виенската щатсопера, оперните театри в Хамбург, Цюрих, Мюнхен. Тя е най-високо класираната певица на конкурса Le Grand Prix de l’Opera през 2016 г., информират от Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Щатен солист е на Виенската Щатсопера в два поредни сезона (2018-2020). Светлина Стоянова

Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.

По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.

В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.

Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.

Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна. 

Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година. 

Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите

Ямбол ще бъде спирка на националното турне "Музикална магия 2024" на маестро Йордан Камджалов и Плевенската филхармония на 10 септември.

От сцената на лятното кино в градския парк ще звучат шедьоври от класиката и романтизма, съобщиха организаторите от продуцентската компания Star Productions.

Солист в концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, признат с невероятната си виртуозност в цял свят, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов". Програмата е разнообразна - включва произведения на Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други, посочват от Плевенската филхармония.

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, вод

Актьорът Майкъл Дъглас посети в неделя израелски кибуц, който пострада тежко при нападението на Хамас на 7 октомври, предизвикало войната на Израел срещу ислямската войнствена групировка „Хамас", предаде АП.

Дъглас се срещна с членове на кибуца Беери и посети опожарените къщи, разрушени при нападението на 7 октомври. Беери е сред най-тежко засегнатите общности, като около 100 души са убити, а 30 други са взети за заложници.

Дъглас каза, че се е срещнал със семействата на заложниците и е посетил мястото на музикалния фестивал, на който бяха убити над 300 души.

Актьорът се е срещнал и с президента на Израел Ицхак Херцог, който му е подарил медальон и жълта лента, прикрепяна с карфица - символи на солидарност с десетките заложници, които остават в плен на „Хамас". На такива медальони и ленти похитителите изписват имената на заложниците.

„Това е много труде

Проектът за „Свързани“ е от преди 4 години, чакал дълго финансиране заради неуредиците в държавата, каза режисьорът. Тогава София Сокерова е на 15 години, но рисува персонажите и според режисьора те са хубави, защото са аналогови, правени на ръка, различни от декорите, което подсилва посланието в лентата. Художничката призна, че е направила много варианти, от които са избрали най-подходящите образи. Над 70 процента от анимацията във филма също е нейно дело, а останалите са подчинени на вижданията й, обясни още Сокеров. Двамата бяха поздравени за успешното съавторство и за силната тема, която поставят. 

Положителни отзиви срещна и дипломната работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ „Чеснова супа“, определена като всепроникващо пародийна хрумка с висока енергия. В нея гладен вампир обикаля малко балканско селце, където попада на възрастна баба, чиито любящи грижи се оказват смъртоносни за него.

Причината за успеха на филма се дължи на хумора, който изчезна от нашето анимационно кино, обърнато днес повече към проблемите и сериозните теми, подчерта изкуствоведът Надежда Маринчевска. Тя изрази радостта си, че след няколкогодишна пауза без нито един филм от НАТФИЗ в програмата на анимационния фестивал във Варна отново се появяват постижения на студенти от висшето училище. Тя намира за чудесни образите на вампира, облегнат на иконографията в жанра като например „Носферату“, както и на бабата и нейния внук. Високо бяха оценени вплитането на натурни елементи в рисуваната анимация, геговете, иронията към готик стила, който владее младите хора.

Авторът обясни, че е искал да постигне естетиката на големите хорър заглавия в киното. За него най-интересен е контрастът между света на вампира и на бабата и това е илюстрирано ярко и в музиката.

„Възрастните се опитват да разберат младите, но го правят само донякъде“, каза той.

Според Захариев в историята му има и трагичен подтекст, посветен на самотата на възрастните хора. Филмът ще бъде показан отново в програмата на фестивала на 14 септември. 

„Дъщерята на артиста“ е базиран на разказ на Даниил Хармс, в който умират, а след това мистериозно се съживяват героите. Според автора смъртта е разгледана като детска игра, защото същинската тема на филма е спасението от сериозния свят, което се крие в измислянето. Той е приложил изкуствен интелект (ИИ) при подготовката на лентата чрез платформа, в която задава фрази, за да получи образи. По думите му този похват му позволил да види как машината съчетава несъизмерими неща и да открие, че ценно е човешкото и то ще остане, а рутината ще отпадне. Режисьорът бе поздравен за стилистиката, която пресъздава епохата на руския модернизъм от първите десетилетия на ХХ век. 

В своята кратка анимация „Бразда“ режисьорът Найден Николов създава притча за свободния дух, който се освобождава от тежките ежедневни грижи. Посланието е предадено чрез образа на щъркела, който може да се издигне до висотата на творческите възможности.

Темата за отвъдния живот и семейните ценности постави кратката лента „Сестри“ на творческия екип Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова. В нея възрастна жена разглежда детски снимки със своята близначка, която отдавна не е жива. Двете деца се събират отново в безкрая, където бабата е поведена за ръка от своята сестра.

Половинчасовата анимация на Пенко Гелев „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ е приказка с поука, разказана от трубадур. В нея селският ковач Желязко решава да стане рицар. Изковава си броня и тръгва да победи дракон. Основната тема е дали не е по-полезно всеки да прави това, което обича и умее най-добре. 

Бе показан и филмът „Да намериш дома“ на Мария Станишева. Действието се развива в Бразилия и е облегнато на личната история на Антония Жардения да Силва, която е климатична бежанка.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
„Един път на един милион“ е новата песен на Влади Ампов-Графа, съобщават от „Монте мюзик“. По думите им песента следва трендовете на 2024 година с електро-с ...
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
С три изложби Регионалният исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ в Смолян ще се включи в Европейските дни на наследството, които се провеждат за 26-ти пореден път, съоб ...
Украйна предприе културен десант в САЩ
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ. Основна ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Творчески отражения
4144
Творчески отражения

Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна

Всички те са създадени през настоящата и миналата година.Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите.

| 13 Септември 2024, 15:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
Снимка © БТА

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Моята идея и цел е да направя максимално истински нещата. Не се стремя да са модерни или шокиращи. Базирам творбите си на най-простите сюжети. Това каза художникът Красимир Желев, който подреди изложба живопис в Сарафската къща в Самоков. 

Експозицията бе официално открита от самоковския художник Георги Георгиев, който е и куратор. Той поздрави Желев и посочи, че творбите му заслужават да бъдат видени.

Красимир Желев разказа още, че се стреми да достигне духовно излъчване в общото, което е присъщо на набизма (движение в изкуството). 

Отскоро художникът твори и фигурални композиции и по думите му това е благодарение на житейския път, по който е тръгнал и заради вдъхновението, което е получил от разложкия край, където живее от няколко години.  

Той припомни думите „половин час и 30 години преди това" отнема изработването дадена к

Аз съм българин и принадлежа само и единствено на тази земя. Ако усетя, че си отивам, то последното ми желание ще е да се върна пак тук. Това Алексис Вайсенберг казва на пресконференция в през 2001 година, ден преди премиерата на документалния филм за него „Обичам музиката“.

Лентата е снимана през 2000 г. от Швейцарската телевизия, в копродукция с БНТ. Режисьор е Мандо Бернардинело, а сценарист – Освалдо Тритен. Официалното представяне у нас е в Народния театър „Иван Вазов“.

Днес се навършват 95 години от рождението на големия български пианист. Той се появява на бял свят под името Зигисмунд Паул Вайсенберг – на 26 юли 1929 г. в София. Известно време живее с родителите си в Пловдив. 

ГОРД УЧЕНИК НА ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ

„Като единствено дете аз споделях музикалните наслади, които майка ми толкоз обичаше – особено слуша

Предстоят финалните концерти за 2024 г. от националното турне „Музикална магия“ на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов.

Солист на концертите е кларинетистът Атанас Маринов, световнопризнат със своята виртуозност и подкрепен от фондация „Йордан Камджалов”, съобщават от Плевенската филхармония.

Ценителите на музиката ще могат да чуят шедьоври от класиката и романтизма тази вечер в Зрителната зала на Община Ямбол, а на 12 септември – в залата на Общинския театър в Кюстендил.

Програмата, както споделя маестро Камджалов, е с произведения, част от които за първи път прозвучаха у нас на сцените от турнето „Музикална магия”. Включва творби на Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и др. Програмата е завладяваща за почитателите на класическата музика, пълна с виртуозни каденци и незабравими мелоди

Искам да живея за момента, каза в интервю за Си Би Ес миналата година актрисата Сандра Бълок. След кончината на партньора й Брайън Рандъл актрисата, каято днес навършва 60 години, обяви, че иска да си вземе почивка от професионалния живот. 

„Ще спра работата пред камера. Нямам представа за колко дълго. Искам просто да съм си у дома. Защото през всички тези години тичах като луда от един проект на друг. А сега искам да живея за момента и да поема своите отговорности към децата ми“.  

Сандра Бълок е сред най-популярните холивудски актриси, участва в десетки филми, номинирана е 182 пъти за различни награди и има 76 отличия, включително и „Оскар“ за най-добра актриса за филма „Невидима зона“.

Бълок е родена на 26.07.1964 г. в Арлингтън, Вирджиния. Баща , Джон Бълок, служи в армията на Съединените американски щати, а майка , Хелга Г. Майер, е германска оперн

Десетият международен кинофестивал за късометражни филми „Карантината“ ще се проведе от 6 до 10 август във Варна, съобщават организаторите от Школа „Дедал“.

Форумът събира зрители на плажа в квартал „Аспарухово“ и цели опазването на едно от последните съществуващи рибарски селища във варненския регион „Карантината“. Входът е свободен.

За публиката е организиран и безплатен транспорт, който тръгва всяка вечер от Археологическия музей във Варна. Прожекциите по традиция са предхождани от концерти. 

Десетото издание на кинофестивала „Карантината“ ще предложи в пет фестивални вечери 44 късометражни филма от 18 държави, сред които както традиционно силно представените Франция, Италия, Великобритания Австралия, така и по-непознатите кинематографии на Тайван, Чили, Исландия, Хонконг. Има и няколко български заглавия. Сред лентите има игрални, документални, експери

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала тя все пак намира сродна душа и заедно с него поемат към хоризонта. Той бе определен като модерен, силно въздействащ и много нежен.

Мецосопраното Светлина Стоянова гостува на закриването на 15-ото издание на фестивала „Опера в Летния театър“ във Варна. Концертът е тази вечер. Диригент на оркестъра на Варненската опера ще бъде маестро Диан Чобанов. В оперната гала ще участват и сопраните Йоана Железчева и Пилар Гаридо, баритонът Матео Манчини, тенорът Рейналдо Дроз и басът Гео Чобанов. В програмата са включени откъси от творби на Моцарт, Белини, Росини, Бизе, Гуно, Доницети.

Това е първа изява на варненска сцена на Светлина Стоянова, която прави международна кариера в Миланската скала, Виенската щатсопера, оперните театри в Хамбург, Цюрих, Мюнхен. Тя е най-високо класираната певица на конкурса Le Grand Prix de l’Opera през 2016 г., информират от Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Щатен солист е на Виенската Щатсопера в два поредни сезона (2018-2020). Светлина Стоянова

Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.

По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.

В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.

Уредниците от Художествената галерия в Смолян откриха днес обща изложба в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата.

Експозицията е деветата подред тяхна инициатива, която се представя в началото на новия творчески сезон. Тази година те представят 36 рисунки, графики и живописни платна. 

Творбите на художниците Ангел Консулов, Асен Трампов, Борис Кисьов, Георги Стойков, Иван Пеев, Илия Кисьов, Петър Пиронков и Стефан Данчев бяха представени от директора на Художествената галерия Иван Пеев. Той направи кратка ретроспекция на дейността на галерията през тази година. 

Септември винаги е зареден с особена енергия. Авторите са хора, които влагат сърце и душа, за да опазват едно огромно богатство в Художествената галерия. Самите те са различни не само като възраст, но и като творческо амплоа и се радвам, че независимо от трудностите

Ямбол ще бъде спирка на националното турне "Музикална магия 2024" на маестро Йордан Камджалов и Плевенската филхармония на 10 септември.

От сцената на лятното кино в градския парк ще звучат шедьоври от класиката и романтизма, съобщиха организаторите от продуцентската компания Star Productions.

Солист в концертите е кларинетистът Атанас Маринов, българин, живеещ в Швейцария, признат с невероятната си виртуозност в цял свят, подкрепен от фондация "Йордан Камджалов". Програмата е разнообразна - включва произведения на Панчо Владигеров, Щраус, Паганини, Бизе, Сарасате, Брамс, Григ, Чайковски и други, посочват от Плевенската филхармония.

"Концепцията абсолютно отразява енергията на заглавието "Музикална магия" - изпълнява мисията на изкуството "да докосва хората", да ги вдига спонтанно на крака и да ги кара да аплодират във възторг солиста и оркестъра, вод

Актьорът Майкъл Дъглас посети в неделя израелски кибуц, който пострада тежко при нападението на Хамас на 7 октомври, предизвикало войната на Израел срещу ислямската войнствена групировка „Хамас", предаде АП.

Дъглас се срещна с членове на кибуца Беери и посети опожарените къщи, разрушени при нападението на 7 октомври. Беери е сред най-тежко засегнатите общности, като около 100 души са убити, а 30 други са взети за заложници.

Дъглас каза, че се е срещнал със семействата на заложниците и е посетил мястото на музикалния фестивал, на който бяха убити над 300 души.

Актьорът се е срещнал и с президента на Израел Ицхак Херцог, който му е подарил медальон и жълта лента, прикрепяна с карфица - символи на солидарност с десетките заложници, които остават в плен на „Хамас". На такива медальони и ленти похитителите изписват имената на заложниците.

„Това е много труде

Сокеров призна, че идеята за филма е дошла от дъщеря му София, с която впоследствие заедно правят и анимацията. Като дете тя беше различна от своите връстници, обичаше да чете, нямаше зависимост от мобилни устройства и аз си помислих, че е възможно да надделееш над болшинството, затова реших да направим опозиция на това, което започва да се случва в нашия свят, каза той.

Във филма на фокус е култа към чара на интровертността, решението на хората да си стоят вкъщи и да правят всичко там, губейки умение за комуникация, посочи режисьорът и отбеляза, че за разлика от филма „Матрицата“, където машините подчиняват хората с тирания и контрол, заблуждавайки ги с изкуствен свят, в тяхната история човечеството си причинява всичко само. „Това е хапка от живота, който ни заобикаля. Някак тихомълком стана нещо нечовешко и сякаш хората не го усещат. Това не е идея, а реалност и затова на листа се сглоби само като разпилян пъзел“, добави Сокеров. 

Проектът за „Свързани“ е от преди 4 години, чакал дълго финансиране заради неуредиците в държавата, каза режисьорът. Тогава София Сокерова е на 15 години, но рисува персонажите и според режисьора те са хубави, защото са аналогови, правени на ръка, различни от декорите, което подсилва посланието в лентата. Художничката призна, че е направила много варианти, от които са избрали най-подходящите образи. Над 70 процента от анимацията във филма също е нейно дело, а останалите са подчинени на вижданията й, обясни още Сокеров. Двамата бяха поздравени за успешното съавторство и за силната тема, която поставят. 

Положителни отзиви срещна и дипломната работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ „Чеснова супа“, определена като всепроникващо пародийна хрумка с висока енергия. В нея гладен вампир обикаля малко балканско селце, където попада на възрастна баба, чиито любящи грижи се оказват смъртоносни за него.

Причината за успеха на филма се дължи на хумора, който изчезна от нашето анимационно кино, обърнато днес повече към проблемите и сериозните теми, подчерта изкуствоведът Надежда Маринчевска. Тя изрази радостта си, че след няколкогодишна пауза без нито един филм от НАТФИЗ в програмата на анимационния фестивал във Варна отново се появяват постижения на студенти от висшето училище. Тя намира за чудесни образите на вампира, облегнат на иконографията в жанра като например „Носферату“, както и на бабата и нейния внук. Високо бяха оценени вплитането на натурни елементи в рисуваната анимация, геговете, иронията към готик стила, който владее младите хора.

Авторът обясни, че е искал да постигне естетиката на големите хорър заглавия в киното. За него най-интересен е контрастът между света на вампира и на бабата и това е илюстрирано ярко и в музиката.

„Възрастните се опитват да разберат младите, но го правят само донякъде“, каза той.

Според Захариев в историята му има и трагичен подтекст, посветен на самотата на възрастните хора. Филмът ще бъде показан отново в програмата на фестивала на 14 септември. 

„Дъщерята на артиста“ е базиран на разказ на Даниил Хармс, в който умират, а след това мистериозно се съживяват героите. Според автора смъртта е разгледана като детска игра, защото същинската тема на филма е спасението от сериозния свят, което се крие в измислянето. Той е приложил изкуствен интелект (ИИ) при подготовката на лентата чрез платформа, в която задава фрази, за да получи образи. По думите му този похват му позволил да види как машината съчетава несъизмерими неща и да открие, че ценно е човешкото и то ще остане, а рутината ще отпадне. Режисьорът бе поздравен за стилистиката, която пресъздава епохата на руския модернизъм от първите десетилетия на ХХ век. 

В своята кратка анимация „Бразда“ режисьорът Найден Николов създава притча за свободния дух, който се освобождава от тежките ежедневни грижи. Посланието е предадено чрез образа на щъркела, който може да се издигне до висотата на творческите възможности.

Темата за отвъдния живот и семейните ценности постави кратката лента „Сестри“ на творческия екип Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова. В нея възрастна жена разглежда детски снимки със своята близначка, която отдавна не е жива. Двете деца се събират отново в безкрая, където бабата е поведена за ръка от своята сестра.

Половинчасовата анимация на Пенко Гелев „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ е приказка с поука, разказана от трубадур. В нея селският ковач Желязко решава да стане рицар. Изковава си броня и тръгва да победи дракон. Основната тема е дали не е по-полезно всеки да прави това, което обича и умее най-добре. 

Бе показан и филмът „Да намериш дома“ на Мария Станишева. Действието се развива в Бразилия и е облегнато на личната история на Антония Жардения да Силва, която е климатична бежанка.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Новата песен на Графа е „Един път на един милион“
Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ ще се включи в Европейските дни на наследството с три изложби
Украйна предприе културен десант в САЩ
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.