NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
4149
Творчески отражения

Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна. Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев. Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите

| 13 Септември 2024, 15:50 ч.
Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
Снимка © БТА

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

„Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ е петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър за този театрален сезон, този път обаче насочено към най-младата аудитория, съобщават от трупата.

По думите им, с много хумор и приключенски дух, представлението се завръща към познатите и обичани герои в световната класика на детската литература: „Тези причудливи особняци ще ни запознаят със своята лична гледна точка за света. Ще се сблъскат с един абсурден свят, изграден по своите правила и закономерности. Абсурден, но само за тях, или абсурден по принцип, не е толкова важно. Все пак ще го погледнем с насмешка“.

„История, на пръв поглед, за приятелство и героизъм, но съдържаща в себе си актуални и общочовешки въпроси за властта, за страха и за тяхното общо съществуване", казва режисьорът Йордан

Американската певица Сабрина Карпентър оглави британската класация за албуми с Short n’ Sweet, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Изпълнителката заема челните  три места в британската класация за сингли с песни си Taste, Please Please Please и Espresso. Това я прави първата изпълнителка, която едновременно е на върха в подреждането във Великобритания за албум и за сингъл. 

Второ място в британската класация за албуми заема ирландската пост пънк група „Фонтейнс Ди Си“ с продукцията си Romance.

Британската група „Оейзис“, която обяви своето завръщане миналата седмица, се позиционира на следващите три места. На трето място се класира албумът им от 2010 година - Time Flies... 1994–2009, на четвърто място е (What`s the Stor

Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, суинг или блус, е време и за първа коледна селекция. 

Празничният репертоар включва обичани евъргрийни като Joy to the World, White Christmas, Winter Wonderland, Silver Bells, Jingle Bells, Rockin’ around the Christmas Tree и други, поднесени с нови аранжименти. 

Има също немски и френски класики като Minuit, chretiens на Адолф Адам и Stille Nacht на Франц Ксавер Грубер, госпъл химна Go Tell it on the Mountain, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен – Hallelujah. Записите се осъществяват от Станислав Донев (ст

Изложбата „Ремис“ на Румен Жеков ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6. Експозицията може да бъде разгледана от 30 септември до 19 октомври, съобщават организаторите.

Куратор е Диана Драганова-Щир. Тя представя избрана колекция, която обхваща последните творби на Румен Жеков (1960 – 2022) – „В черно“, както и част от цикъла „Безсъници“. Заедно с неговите платна са изложени и произведения на негови приятели и сподвижници – Кольо Карамфилов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Надя Генова, Николай Бузов и Иван Тотев.

„Сред талантливото и силно поколение съвременни художници, които работят от края на 90-те години на ХХ век до днес, творчеството на Румен Жеков е заело своето подобаващо място. Съосновател и активен участник в плов

Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.

Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова. 

Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.

В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала тя все пак намира сродна душа и заедно с него поемат към хоризонта. Той бе определен като модерен, силно въздействащ и много нежен.

Сокеров призна, че идеята за филма е дошла от дъщеря му София, с която впоследствие заедно правят и анимацията. Като дете тя беше различна от своите връстници, обичаше да чете, нямаше зависимост от мобилни устройства и аз си помислих, че е възможно да надделееш над болшинството, затова реших да направим опозиция на това, което започва да се случва в нашия свят, каза той.

Във филма на фокус е култа към чара на интровертността, решението на хората да си стоят вкъщи и да правят всичко там, губейки умение за комуникация, посочи режисьорът и отбеляза, че за разлика от филма „Матрицата“, където машините подчиняват хората с тирания и контрол, заблуждавайки ги с изкуствен свят, в тяхната история човечеството си причинява всичко само. „Това е хапка от живота, който ни заобикаля. Някак тихомълком стана нещо нечовешко и сякаш хората не го усещат. Това не е идея, а реалност и затова на листа се сглоби само като разпилян пъзел“, добави Сокеров. 

С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.

Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.

Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.

Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.

Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.

Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия

Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.  

Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.

Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.

По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.

„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.

Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.

Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.

Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.

По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната

Групата D2 и Графа представят съвместната си песен „Колко си красива“.

Песента е част от албум на групата „Ледено момиче“ (2000), но никога не е издадена като официален сингъл, информират от „Монте мюзик“. 

„За пореден път животът ме изненадва приятно. Когато слушах песента в първия албум на D2, „Колко си красива“ ме докосна със своята дълбока емоционалност и красота. Дори не съм си представял, че ще имам възможността да я изпея на живо на 25-годишния юбилей на бандата. За мен беше едновременно удоволствие и предизвикателство да направя своя музикален прочит на песента“, казва Влади Ампов-Графа.

„Когато Графа ни сподели, че „Колко си красива“ му е любима, поканата да я изпълним заедно на годишнин

Актрисата Зоуи Кравиц представя режисьорския си дебют с филма „Мигни два пъти“. Психологическият трилър е вече в кината, съобщават от „Александра филмс“.

В главната роля на милиардера Слейтър Кинг влиза любимецът на дамите – Чанинг Тейтъм. Актьорът е в напълно ново амлоа – потаен, мистериозен и опасен. Партнира му актрисата Наоми Аки, която се превъплъти в певицата Уитни Хюстън в I Wanna Dance With Somebody.

Филмът е създаден от Зоуи Кравиц – дъщерята на музикалната легенда Лени Кравиц и актрисата Лиза Боне, както и годеница на Чанинг Тейтъм. За идеята зад „Мигни два пъти“ звездата от „Дивергенти“ и „Лудия Макс: Пътят на яростта“ споделя: „Исках да покажа колко е абсурдно, когато хор

Проектът за „Свързани“ е от преди 4 години, чакал дълго финансиране заради неуредиците в държавата, каза режисьорът. Тогава София Сокерова е на 15 години, но рисува персонажите и според режисьора те са хубави, защото са аналогови, правени на ръка, различни от декорите, което подсилва посланието в лентата. Художничката призна, че е направила много варианти, от които са избрали най-подходящите образи. Над 70 процента от анимацията във филма също е нейно дело, а останалите са подчинени на вижданията й, обясни още Сокеров. Двамата бяха поздравени за успешното съавторство и за силната тема, която поставят. 

Положителни отзиви срещна и дипломната работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ „Чеснова супа“, определена като всепроникващо пародийна хрумка с висока енергия. В нея гладен вампир обикаля малко балканско селце, където попада на възрастна баба, чиито любящи грижи се оказват смъртоносни за него.

Причината за успеха на филма се дължи на хумора, който изчезна от нашето анимационно кино, обърнато днес повече към проблемите и сериозните теми, подчерта изкуствоведът Надежда Маринчевска. Тя изрази радостта си, че след няколкогодишна пауза без нито един филм от НАТФИЗ в програмата на анимационния фестивал във Варна отново се появяват постижения на студенти от висшето училище. Тя намира за чудесни образите на вампира, облегнат на иконографията в жанра като например „Носферату“, както и на бабата и нейния внук. Високо бяха оценени вплитането на натурни елементи в рисуваната анимация, геговете, иронията към готик стила, който владее младите хора.

Авторът обясни, че е искал да постигне естетиката на големите хорър заглавия в киното. За него най-интересен е контрастът между света на вампира и на бабата и това е илюстрирано ярко и в музиката.

„Възрастните се опитват да разберат младите, но го правят само донякъде“, каза той.

Според Захариев в историята му има и трагичен подтекст, посветен на самотата на възрастните хора. Филмът ще бъде показан отново в програмата на фестивала на 14 септември. 

„Дъщерята на артиста“ е базиран на разказ на Даниил Хармс, в който умират, а след това мистериозно се съживяват героите. Според автора смъртта е разгледана като детска игра, защото същинската тема на филма е спасението от сериозния свят, което се крие в измислянето. Той е приложил изкуствен интелект (ИИ) при подготовката на лентата чрез платформа, в която задава фрази, за да получи образи. По думите му този похват му позволил да види как машината съчетава несъизмерими неща и да открие, че ценно е човешкото и то ще остане, а рутината ще отпадне. Режисьорът бе поздравен за стилистиката, която пресъздава епохата на руския модернизъм от първите десетилетия на ХХ век. 

В своята кратка анимация „Бразда“ режисьорът Найден Николов създава притча за свободния дух, който се освобождава от тежките ежедневни грижи. Посланието е предадено чрез образа на щъркела, който може да се издигне до висотата на творческите възможности.

Темата за отвъдния живот и семейните ценности постави кратката лента „Сестри“ на творческия екип Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова. В нея възрастна жена разглежда детски снимки със своята близначка, която отдавна не е жива. Двете деца се събират отново в безкрая, където бабата е поведена за ръка от своята сестра.

Половинчасовата анимация на Пенко Гелев „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ е приказка с поука, разказана от трубадур. В нея селският ковач Желязко решава да стане рицар. Изковава си броня и тръгва да победи дракон. Основната тема е дали не е по-полезно всеки да прави това, което обича и умее най-добре. 

Бе показан и филмът „Да намериш дома“ на Мария Станишева. Действието се развива в Бразилия и е облегнато на личната история на Антония Жардения да Силва, която е климатична бежанка.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 18:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
4149
Творчески отражения

Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна

Всички те са създадени през настоящата и миналата година.Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите.

| 13 Септември 2024, 15:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
Нови български продукции бяха представени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна
Снимка © БТА

Селекция най-нови български продукции бе представена на Световния фестивал на анимационния филм във Варна.

Сред тях бяха „Свързани“ на Симеон Сокеров, „Чеснова супа“ на Кристиян Захариев, „Дъщерята на артиста“ на Димитър Димитров, „Бразда“ на Найден Николов, „Сестри“ на Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова, „Да намериш дома“ на Мария Станишева и „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ на Пенко Гелев.

„Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ е петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър за този театрален сезон, този път обаче насочено към най-младата аудитория, съобщават от трупата.

По думите им, с много хумор и приключенски дух, представлението се завръща към познатите и обичани герои в световната класика на детската литература: „Тези причудливи особняци ще ни запознаят със своята лична гледна точка за света. Ще се сблъскат с един абсурден свят, изграден по своите правила и закономерности. Абсурден, но само за тях, или абсурден по принцип, не е толкова важно. Все пак ще го погледнем с насмешка“.

„История, на пръв поглед, за приятелство и героизъм, но съдържаща в себе си актуални и общочовешки въпроси за властта, за страха и за тяхното общо съществуване", казва режисьорът Йордан

Американската певица Сабрина Карпентър оглави британската класация за албуми с Short n’ Sweet, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чартовете.

Изпълнителката заема челните  три места в британската класация за сингли с песни си Taste, Please Please Please и Espresso. Това я прави първата изпълнителка, която едновременно е на върха в подреждането във Великобритания за албум и за сингъл. 

Второ място в британската класация за албуми заема ирландската пост пънк група „Фонтейнс Ди Си“ с продукцията си Romance.

Британската група „Оейзис“, която обяви своето завръщане миналата седмица, се позиционира на следващите три места. На трето място се класира албумът им от 2010 година - Time Flies... 1994–2009, на четвърто място е (What`s the Stor

Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, суинг или блус, е време и за първа коледна селекция. 

Празничният репертоар включва обичани евъргрийни като Joy to the World, White Christmas, Winter Wonderland, Silver Bells, Jingle Bells, Rockin’ around the Christmas Tree и други, поднесени с нови аранжименти. 

Има също немски и френски класики като Minuit, chretiens на Адолф Адам и Stille Nacht на Франц Ксавер Грубер, госпъл химна Go Tell it on the Mountain, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен – Hallelujah. Записите се осъществяват от Станислав Донев (ст

Изложбата „Ремис“ на Румен Жеков ще бъде представена в Съюза на българските художници (СБХ) на ул. „Шипка“ 6. Експозицията може да бъде разгледана от 30 септември до 19 октомври, съобщават организаторите.

Куратор е Диана Драганова-Щир. Тя представя избрана колекция, която обхваща последните творби на Румен Жеков (1960 – 2022) – „В черно“, както и част от цикъла „Безсъници“. Заедно с неговите платна са изложени и произведения на негови приятели и сподвижници – Кольо Карамфилов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Надя Генова, Николай Бузов и Иван Тотев.

„Сред талантливото и силно поколение съвременни художници, които работят от края на 90-те години на ХХ век до днес, творчеството на Румен Жеков е заело своето подобаващо място. Съосновател и активен участник в плов

Тони Димитрова ще изнесе концерт под надслова „Ах тази Тони“ в Летния театър в Шумен на 7 август. Той е част от турне, което преминава през редица градове на страната.

Минаха девет концерта, първият беше в зала 1 на НДК, после следваха изяви в Благоевград, Плевен, Враца, Кюстендил, Пазарджик и други градове, беше прекрасно и сега продължаваме втората част на турнето, каза Тони Димитрова. 

Тя добави, че след концерта в Шумен турнето продължава с още шест концерта, в Пловдив на 10 август, в Бургас на 17 август, във Варна на 18 август, в Стара Загора на 23 август и в Русе на 30 август.

В Шумен Тони Димитрова ще пее с музиканти, с които работи от години. На сцената ще бъдат Светльо Михайлов и Христо Нейчев - китари, Стефан Попов - барабани, Иво Дуков - клавири, Юрий Божинов - бас и три вокалистки - Стефка Емилова, Божана и Богомила. Тони Димитрова каза още, че

Всички те са създадени през настоящата и миналата година. Някои от авторите гостуваха на форума и разказаха повече за процеса по заснемане на творбите. 

Много положителни оценки събра 12-минутният филм „Свързани“, в който момичето Ана обитава свят, превзет от екраните и медиите, с обсебени от технологиите хора. На финала тя все пак намира сродна душа и заедно с него поемат към хоризонта. Той бе определен като модерен, силно въздействащ и много нежен.

С бароков концерт Concerto grosso Сливенският симфоничен оркестър започна 92-я си творчески сезон.

Публиката в зала "Сливен" снощи слуша шест музикални шедьовъра от епохата на барока - произведения от Вивалди, Джеминяни, Корели, Хендел, Ейвисон и Корет в изпълнение на солистите Глеб Гладков (цигулка), Марта Бонева (цигулка), Николай Стойков (клавесин) и София Радилова (виолончело) - музиканти и майстори инструменталисти, с огромен опит и познания в изпълнението на старинна музика.

Те бяха извикани на бис след своето изпълнение и бяха изпратени с аплодисменти.

Цигуларката Марта Бонева, която е концертмайстор, вече е изпълняващ длъжността директор на културния институт, защото титулярът Кремена Оксенкруг излиза в отпуск по майчинство.

Кремена Оксенкруг присъства на концерта като част от публиката.

Concerto grosso е стил, който се заражда в Италия

Осем художници от Хасково и страната претворяват усещанията си на платното в една от любимите на хасковлии зони - лесопарк „Кенана“.  

Те са част от Националния пленер по живопис, който се провежда всяка година в рамките на седмицата, посветена на празника на Хасково – осми септември.

Тази година темата на пленера е „С Хасково в сърцето“.

По думите на заместник - кмета на Хасково Мария Вълчева, която приветства участниците във втория им творчески ден, местните автори носят темата в сърцето си, а гост художниците вече са споделили добрите си впечатления от южния град и най-вече от гостоприемството на хората тук.

„Това, което споделиха, е изключително позитивно. Аз вярвам, че са вдъхновени наистина да уловят по най-прекрасния начин идентичността и уникалността на нашия град“ ,каза заместник - кметът.

Варненски художници подредиха изложба след пленер, проведен по Северното Черноморие под наслов „Началото на есента“.

Експозицията е показана във варненската галерия „Юка“. Участници са Ирена Димитрова, Кремена Николова, Георги Христов, Марина Варенцова-Русева, Димитър Николов и Николай Русев.

Те са рисували в Балчик и околностите на курорта Албена пейзажи от натура и вдъхновени от природни обекти композиции, изпълнени в масло, акрил, туш, молив.

Инициатор на пленера, който се провежда за втори път, е Ирена Димитрова, припомни галеристката Цветана Векова.

По думите й колоритът, поетичната настройка и философското отношение към света, които есента определено носи в себе си, са станали повод за стотици прекрасни произведения във времето и е изключително приятно за зрителя да участва в игра на отгадаване какво е породило конкретната

Групата D2 и Графа представят съвместната си песен „Колко си красива“.

Песента е част от албум на групата „Ледено момиче“ (2000), но никога не е издадена като официален сингъл, информират от „Монте мюзик“. 

„За пореден път животът ме изненадва приятно. Когато слушах песента в първия албум на D2, „Колко си красива“ ме докосна със своята дълбока емоционалност и красота. Дори не съм си представял, че ще имам възможността да я изпея на живо на 25-годишния юбилей на бандата. За мен беше едновременно удоволствие и предизвикателство да направя своя музикален прочит на песента“, казва Влади Ампов-Графа.

„Когато Графа ни сподели, че „Колко си красива“ му е любима, поканата да я изпълним заедно на годишнин

Актрисата Зоуи Кравиц представя режисьорския си дебют с филма „Мигни два пъти“. Психологическият трилър е вече в кината, съобщават от „Александра филмс“.

В главната роля на милиардера Слейтър Кинг влиза любимецът на дамите – Чанинг Тейтъм. Актьорът е в напълно ново амлоа – потаен, мистериозен и опасен. Партнира му актрисата Наоми Аки, която се превъплъти в певицата Уитни Хюстън в I Wanna Dance With Somebody.

Филмът е създаден от Зоуи Кравиц – дъщерята на музикалната легенда Лени Кравиц и актрисата Лиза Боне, както и годеница на Чанинг Тейтъм. За идеята зад „Мигни два пъти“ звездата от „Дивергенти“ и „Лудия Макс: Пътят на яростта“ споделя: „Исках да покажа колко е абсурдно, когато хор

Сокеров призна, че идеята за филма е дошла от дъщеря му София, с която впоследствие заедно правят и анимацията. Като дете тя беше различна от своите връстници, обичаше да чете, нямаше зависимост от мобилни устройства и аз си помислих, че е възможно да надделееш над болшинството, затова реших да направим опозиция на това, което започва да се случва в нашия свят, каза той.

Във филма на фокус е култа към чара на интровертността, решението на хората да си стоят вкъщи и да правят всичко там, губейки умение за комуникация, посочи режисьорът и отбеляза, че за разлика от филма „Матрицата“, където машините подчиняват хората с тирания и контрол, заблуждавайки ги с изкуствен свят, в тяхната история човечеството си причинява всичко само. „Това е хапка от живота, който ни заобикаля. Някак тихомълком стана нещо нечовешко и сякаш хората не го усещат. Това не е идея, а реалност и затова на листа се сглоби само като разпилян пъзел“, добави Сокеров. 

Проектът за „Свързани“ е от преди 4 години, чакал дълго финансиране заради неуредиците в държавата, каза режисьорът. Тогава София Сокерова е на 15 години, но рисува персонажите и според режисьора те са хубави, защото са аналогови, правени на ръка, различни от декорите, което подсилва посланието в лентата. Художничката призна, че е направила много варианти, от които са избрали най-подходящите образи. Над 70 процента от анимацията във филма също е нейно дело, а останалите са подчинени на вижданията й, обясни още Сокеров. Двамата бяха поздравени за успешното съавторство и за силната тема, която поставят. 

Положителни отзиви срещна и дипломната работа на Кристиян Захариев от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“ „Чеснова супа“, определена като всепроникващо пародийна хрумка с висока енергия. В нея гладен вампир обикаля малко балканско селце, където попада на възрастна баба, чиито любящи грижи се оказват смъртоносни за него.

Причината за успеха на филма се дължи на хумора, който изчезна от нашето анимационно кино, обърнато днес повече към проблемите и сериозните теми, подчерта изкуствоведът Надежда Маринчевска. Тя изрази радостта си, че след няколкогодишна пауза без нито един филм от НАТФИЗ в програмата на анимационния фестивал във Варна отново се появяват постижения на студенти от висшето училище. Тя намира за чудесни образите на вампира, облегнат на иконографията в жанра като например „Носферату“, както и на бабата и нейния внук. Високо бяха оценени вплитането на натурни елементи в рисуваната анимация, геговете, иронията към готик стила, който владее младите хора.

Авторът обясни, че е искал да постигне естетиката на големите хорър заглавия в киното. За него най-интересен е контрастът между света на вампира и на бабата и това е илюстрирано ярко и в музиката.

„Възрастните се опитват да разберат младите, но го правят само донякъде“, каза той.

Според Захариев в историята му има и трагичен подтекст, посветен на самотата на възрастните хора. Филмът ще бъде показан отново в програмата на фестивала на 14 септември. 

„Дъщерята на артиста“ е базиран на разказ на Даниил Хармс, в който умират, а след това мистериозно се съживяват героите. Според автора смъртта е разгледана като детска игра, защото същинската тема на филма е спасението от сериозния свят, което се крие в измислянето. Той е приложил изкуствен интелект (ИИ) при подготовката на лентата чрез платформа, в която задава фрази, за да получи образи. По думите му този похват му позволил да види как машината съчетава несъизмерими неща и да открие, че ценно е човешкото и то ще остане, а рутината ще отпадне. Режисьорът бе поздравен за стилистиката, която пресъздава епохата на руския модернизъм от първите десетилетия на ХХ век. 

В своята кратка анимация „Бразда“ режисьорът Найден Николов създава притча за свободния дух, който се освобождава от тежките ежедневни грижи. Посланието е предадено чрез образа на щъркела, който може да се издигне до висотата на творческите възможности.

Темата за отвъдния живот и семейните ценности постави кратката лента „Сестри“ на творческия екип Денислава Георгиева, Евгени Ганчев и Благослава Кирилова. В нея възрастна жена разглежда детски снимки със своята близначка, която отдавна не е жива. Двете деца се събират отново в безкрая, където бабата е поведена за ръка от своята сестра.

Половинчасовата анимация на Пенко Гелев „Балада за самозвания рицар Желязко и огнедишащия дракон Димчо“ е приказка с поука, разказана от трубадур. В нея селският ковач Желязко решава да стане рицар. Изковава си броня и тръгва да победи дракон. Основната тема е дали не е по-полезно всеки да прави това, което обича и умее най-добре. 

Бе показан и филмът „Да намериш дома“ на Мария Станишева. Действието се развива в Бразилия и е облегнато на личната история на Антония Жардения да Силва, която е климатична бежанка.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.